Město Jindřichův Hradec


Základní informace

Město Jindřichův Hradec leží v jihovýchodních Čechách přesně na patnáctém poledníku, který protíná farní kostel Nanebevzetí Panny Marie s přilehlou vysokou věží v historickém jádru města. Mezi největší lákadla patří hlavně gotický hrad a renesanční zámek a rybník Vajgar, řada církevních památek, světoznámá úzkokolejka a v neposlední řadě bezesporu také malebná krajina Jindřichohradecka.

Stručná historie

Nejstarší dochovanou zmínku o tomto městě máme z roku 1220, kdy Jindřichův Hradec patřil zakladateli rodu pánů z Hradce, Jindřichu I. Nejbouřlivější rozvoj prožilo město v druhé polovině šestnáctého století, kdy byla postavena řada měšťanských domů na náměstí a přilehlých ulicích. Jindřichův Hradec začal ztrácet svoje význačné postavení od konce sedmnáctého století.

Současnost

Nyní má Jindřichův Hradec téměř 23000 obyvatel, jeho rozloha je 74,27 km čtverečních a leží v 478 metrech nad mořem. Rokem 1950 bylo vyhlášeno historické jádro města městskou památkovou rezervací. V roce 1991 zde byla otevřena vysoká škola, původně pod patronátem Jihočeské univerzity, později fakultu převzala Vysoká škola ekonomická. Jindřichův Hradec je tedy zčásti i studentským městem.

Turistická lákadla

Město Jindřichův Hradec nabízí svým návštěvníkům bohaté kulturní, společenské a sportovní vyžití v nádherném prostředí historického města. K vidění jsou zde galerie, řada památek, koncerty (mimo jiné také například pravidelné operní představení v objektu místního zámku). Pro náruživé sportovce jsou zde k dispozici tenisové a volejbalové kurty, plovárna, krytý plavecký bazén, upravené cyklotrasy. Turistickou atraktivitu místa podtrhuje krásná příroda města i okolí. Jindřichův Hradec stojí za to vidět!